Aktuality

Náhled

Střecha a průčelí kostela sv. Ignáce v Jihlavě jdou do hlavní fáze oprav

Publikováno: 24.4.2023

Kostel sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě prochází od června 2022 rozsáhlou renovací. Předmětem stavebních úprav jsou krov, nevyhovující část střešní krytiny a restaurování průčelní fasády se všemi plastickými prvky. A právě opravy střechy a průčelí jihlavské dominanty se dostává do hlavní fáze. Raně barokní kostel svatého Ignáce z Loyoly na Masarykově náměstí má dostat původní podobu. Oříškem pro restaurátory ale byl výběr barvy fasády. Více v reportáži na ČT v pořadu Události v regionech od času 19:50 a v Jihlavském deníku.

Náhled

Jeřáb vrací na kostel sv. Jakuba kamenné prvky

Publikováno: 17.4.2023

Jeřáb dnes pomáhal zvedat kamenné prvky fasády kostela sv. Jakuba v centru Brna. Práce je víc, než se původně čekalo. S výměnou kamenných prvků původně farnost nepočítala. Plány však musela změnit. "Při demontáži kamenných kytek a následných pevnostních zkouškách vimperků, na kterých kytky sedí, se totiž ukázalo, že pouhé zpevnění nestačí a je třeba provést výměnu," uvedl Aleš Taufar, manažer projektu. Více v reportáži na ČT24 a na iDNES.

 

Náhled

Kostel sv. Jakuba v Brně mimořádně zve na světelný betlém i ztišení v šeru

Publikováno: 31.12.2022

V prosinci bylo možné navštívit kostel sv. Jakuba v Brně, který je od loňského března na téměř dva roky uzavřen kvůli rozsáhlé rekonstrukci.
„S přicházející zimou práce zcela neustaly, stavební sezóna ale skončila a odpoledne po odchodu dělníků je možné nechat vstoupit do kostela návštěvníky,“ přiblížil farář Jan Pacner.

Náhled

Rozsáhlé opravy poutního kostela sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou

Publikováno: 3.11.2022

Farnost vstupuje do nové sezóny obnovy poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, který je zařazený na seznam UNESCO.

Projekt je zaměřen na obnovu obvodového ambitu kostela včetně rekonstrukce sochařské výzdoby a obnovu historických varhan.

Náhled

Kostel ve Vaňkovce?

Publikováno: 10.10.2022

Netradiční výstava o kostele sv. Jakuba v Brně v Galerii Vaňkovka končí, ale cesta k opravenému kostelu s novou střechou, vyhlídkou ve věži a expozicí v krovech pokračuje.

Další informace o projektu na webu https://otevreno.svatyjakub.cz/.

Náhled

Slavnostní otevření barokní perly Vysočiny

Publikováno: 1.10.2022

Po několikaleté rekonstrukci se v říjnu slavnostně otevřel kostel sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou. Při pontifikální bohoslužbě v sobotu 1. října 2022 posvětil biskup Vojtěch Cikrle nový oltář a vložil do něj ostatky sv. Zdislavy. Podívejte se na fotodokumentaci na stránkách Třebíčského deníku a záznam celé slavnosti je zhlédnutí zde.

„Žijeme v době plné změn, vidíme, co už jsme dokázali. Nikdo neví, co přinese zítřek, ale jsme u toho, když jej vytváříme, svojí prací, pílí, talentem a svými sny. Píšeme příběhy, kterými měníme náš kraj.“, řekl Pavel Vlk, autor a manažer projektu.

Náhled

Mistři sklenáři obnovují vitráže pro kostel v Moravské Nové Vsi

Publikováno: 29.6.2022

Loňské tornádo připravilo kostel sv. Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi o střechu, poničilo věž s hodinami, zvony a také vitráže.
A právě na obnově 12 vitrážových oken v těchto měsících pracují mistři sklenáři z restaurátorské dílny v Opočně na Rychnovsku. "Vitráže v kostele restaurujeme podle fotografií", popisuje sklenář
Vítězslav Zilvar.
Více v reportáži stránkách Českého Rozhlasu Hradec Králové a ČR Brno.

Náhled

Rotunda pod kostelem sv. Hippolyta na Hradišti ve Znojmě

Publikováno: 22.5.2022

Rotunda z poloviny jedenáctého století. To je nejvýznamnější nález brněnských archeologů v kostele sv. Hippolyta na Hradišti ve Znojmě. Svými rozměry ji nepředčí žádná rotunda na Moravě ani v republice.
„Chceme historickým památkám vrátit život a tyto nálezy nás vybízí ke kreativitě a úctě,“ uvedl Pavel Vlk, manažer stavebních investic Biskupství brněnského, který objekt spravuje.
Více na facebookové stránce Události Brno a na stránkách Znojemského deníku.

Náhled

Kostel sv. Jakuba v Brně získá novou střechu i vyhlídku

Publikováno: 2.3.2022

V kostele sv. Jakuba v Brně začala rozsáhlá rekonstrukce. „Zásadní opravou projdou kamenné prvky na fasádě, a to konkrétně jejich zakončení opěrných pilířů,“ přiblížil manažer projektu z Biskupství brněnského Aleš Taufar.

Celou reportáž z kostela najdete na stránkách ČT24Na rekonstrukci kostela můžete přispět prostřednictvím webu.

Náhled

Práce v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Předklášteří skončí v polovině roku

Publikováno: 28.2.2022

Kompletní obnova farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Předklášteří trvající několik let skončí v polovině roku 2022. Venkovní oprava kostela je již hotová a od loňského roku pracují restaurátoři na interiérech. Nyní se dokončují práce na hlavním oltáři, řekl tišnovský děkan Josef Rybecký.

Více o projektu "Obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie v Předklášteří" naleznete na stránkách časopisu PROPAMÁTKY, Archiweb.cz a v reportáži TTV.

Náhled

Informační a turistické centrum Zelená Hora - soutěž o návrh - zná vítěze

Publikováno: 7.2.2022

Architektonická soutěž o návrh na INFORMAČNÍ A TURISTICKÉ CENTRUM ZELENÁ HORA, kterou vyhlásilo město Žďár nad Sázavou společně s Římskokatolickou farností Žďár nad Sázavou II, zná svého vítěze. Porotu nejvíce oslovil liberecký ateliér Petr Stolín Architekt, který navrhl jednopodlažní objekt se zelenou střechou.

Na stránkách Archiweb.cz a iDNES.cz si můžete přečíst více informací.

Náhled

Zlatá jeřabina

Publikováno: 24.5.2021

Římskokatolická farnost Jaroměřice nad Rokytnou získala 1. místo v anketě Zlatá jeřabina v kategorii Péče o kulturní dědictví s názvem: Obnova kostela sv. Markéty – záchrana kupole.

Více o velkolepém projektu "Záchrana kostela svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou, barokní perly Vysočiny" naleznete na stránkách farnosti.

Uživatelský účet

Zapomněl jsem heslo

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner