Aktuality

Náhled

Titul Stavba roku 2023 pro kostel sv. Markéty v Jaroměřicích

Publikováno: 27.11.2023

Titul Stavba roku 2023 získal projekt Záchrana a obnova kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou, barokní perly Vysočiny. Chrám se zámkem tvoří jeden z našich nejhodnotnějších barokních areálů. Byla zachráněna krovová kopule chrámu a prestižní ocenění získala díky unikátnímu technickému řešení. Také je možné se podívat na zpřístupněnou věž, která skýtá nádhernou vyhlídku do zámecké zahrady. Návštěva určitě stojí za to. Předávání cen Stavba roku 2023 v Rudolfinu.

Náhled

Fiála na kostele sv. Jakuba v Brně je zpět na svém místě

Publikováno: 8.11.2023

Ve středu 8. 11. 2023 se podařilo dopravit 6,5 tuny těžkou fiálu jeřáb v pravé poledne na její místo na jižní straně kostela sv. Jakuba. „Tato událost trochu symbolizuje celou opravu: jak dobré zprávy o tom, že rekonstrukce zdárně postupuje, tak i různá nepříjemná překvapení, na která jsme museli reagovat,“ říká farář Jan Pacner. V průběhu oprav se totiž zjistilo mírné vychýlení fiály ze svislé pozice. Sledujte třeba v Události Brno, TV NOE, Radio Proglas, Brněnská drbna, Člověk a víra a dalších mediích.

Náhled

Biskupství brněnské investuje do vzdělávání v Jihomoravském kraji a Vysočině

Publikováno: 15.9.2023

Na jihu Moravy pomůže přístavba výuce odborných přírodovědných předmětů na Biskupském gymnáziu Brno, stavební práce pak zdvojnásobí kapacitu mateřské školy, která působí ve stejné budově. Na Vysočině pomůže investice Katolickému gymnáziu v Třebíči, kde zkvalitnění cílí mj. na práci s digitálními technologiemi. Podle biskupa Pavla Konzbula jsou investice do vzdělání zásadní. Více na stránkách Biskupství brněnského.
 

Náhled

Nominace na titul stavba roku 2023 pro kostel sv. Markéty

Publikováno: 5.9.2023

Projekt Záchrany kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou byl odbornou porotou nominován do užšího výběru o titul Stavba roku 2023. Děkujeme!
Boj o cenu veřejnosti běží dál na odkazu: Stavba roku.
Podpořte stavební projekty, které mají smysl. H
lasovat můžete každý den!

Náhled

Dva roky po tornádu v Moravské Nové Vsi

Publikováno: 26.6.2023

V neděli 25. 6. 2023 proběhlo žehání zrekonstruovaného kostela sv. Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi.

„Byla to obrovská dřina,“ přiznal na konci slavnostní mše svaté stavbyvedoucí oprav kostela Aleš Taufar. Poté jmenovitě poděkoval zaměstnancům stavebního oddělení, ale také arcibiskupským lesům za dřevo na opravu kostela a firmám i jednotlivcům, kteří pomáhali. Vyzdvihl též spolupráci s památkáři. Více na stránkách farnosti.

Náhled

Zlatá jeřabina pro kostel sv. Markéty již po druhé

Publikováno: 6.6.2023

1. místo v anketě Zlatá jeřabina v kategorii Péče o kulturní dědictví získala Římskokatolická farnost Jaroměřice nad Rokytnou za dokončení obnovy kostela sv. Markéty vč. instalace nového liturgického vybavení. 

Více o tomto projektu na stránkách farnosti.

Náhled

Střecha a průčelí kostela sv. Ignáce v Jihlavě jdou do hlavní fáze oprav

Publikováno: 24.4.2023

Kostel sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě prochází od června 2022 rozsáhlou renovací. Předmětem stavebních úprav jsou krov, nevyhovující část střešní krytiny a restaurování průčelní fasády se všemi plastickými prvky. A právě opravy střechy a průčelí jihlavské dominanty se dostává do hlavní fáze. Raně barokní kostel svatého Ignáce z Loyoly na Masarykově náměstí má dostat původní podobu. Oříškem pro restaurátory ale byl výběr barvy fasády.

Více v reportáži na ČT v pořadu Události v regionech od času 19:50 a v Jihlavském deníku.

Náhled

Jeřáb vrací na kostel sv. Jakuba kamenné prvky

Publikováno: 17.4.2023

Jeřáb dnes pomáhal zvedat kamenné prvky fasády kostela sv. Jakuba v centru Brna. Práce je víc, než se původně čekalo.

S výměnou kamenných prvků původně farnost nepočítala. Plány však musela změnit. "Při demontáži kamenných kytek a následných pevnostních zkouškách vimperků, na kterých kytky sedí, se totiž ukázalo, že pouhé zpevnění nestačí a je třeba provést výměnu," uvedl Aleš Taufar, manažer projektu. Více v reportáži na ČT24 a na iDNES.

 

Náhled

Kostel sv. Jakuba v Brně mimořádně zve na světelný betlém i ztišení v šeru

Publikováno: 31.12.2022

V prosinci bylo možné navštívit kostel sv. Jakuba v Brně, který je od loňského března na téměř dva roky uzavřen kvůli rozsáhlé rekonstrukci.
„S přicházející zimou práce zcela neustaly, stavební sezóna ale skončila a odpoledne po odchodu dělníků je možné nechat vstoupit do kostela návštěvníky,“ přiblížil farář Jan Pacner.

Náhled

Rozsáhlé opravy poutního kostela sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou

Publikováno: 3.11.2022

Farnost vstupuje do nové sezóny obnovy poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, který je zařazený na seznam UNESCO.

Projekt je zaměřen na obnovu obvodového ambitu kostela včetně rekonstrukce sochařské výzdoby a obnovu historických varhan.

Náhled

Kostel ve Vaňkovce?

Publikováno: 10.10.2022

Netradiční výstava o kostele sv. Jakuba v Brně v Galerii Vaňkovka končí, ale cesta k opravenému kostelu s novou střechou, vyhlídkou ve věži a expozicí v krovech pokračuje.

Další informace o projektu na webu https://otevreno.svatyjakub.cz/.

Náhled

Slavnostní otevření barokní perly Vysočiny

Publikováno: 1.10.2022

Po několikaleté rekonstrukci se v říjnu slavnostně otevřel kostel sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou. Při pontifikální bohoslužbě v sobotu 1. října 2022 posvětil biskup Vojtěch Cikrle nový oltář a vložil do něj ostatky sv. Zdislavy. Podívejte se na fotodokumentaci na stránkách Třebíčského deníku a záznam celé slavnosti je zhlédnutí zde.

„Žijeme v době plné změn, vidíme, co už jsme dokázali. Nikdo neví, co přinese zítřek, ale jsme u toho, když jej vytváříme, svojí prací, pílí, talentem a svými sny. Píšeme příběhy, kterými měníme náš kraj.“, řekl Pavel Vlk, autor a manažer projektu.

Náhled

Mistři sklenáři obnovují vitráže pro kostel v Moravské Nové Vsi

Publikováno: 29.6.2022

Loňské tornádo připravilo kostel sv. Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi o střechu, poničilo věž s hodinami, zvony a také vitráže.
A právě na obnově 12 vitrážových oken v těchto měsících pracují mistři sklenáři z restaurátorské dílny v Opočně na Rychnovsku. "Vitráže v kostele restaurujeme podle fotografií", popisuje sklenář
Vítězslav Zilvar.
Více v reportáži stránkách Českého Rozhlasu Hradec Králové a ČR Brno.

Náhled

Rotunda pod kostelem sv. Hippolyta na Hradišti ve Znojmě

Publikováno: 22.5.2022

Rotunda z poloviny jedenáctého století. To je nejvýznamnější nález brněnských archeologů v kostele sv. Hippolyta na Hradišti ve Znojmě. Svými rozměry ji nepředčí žádná rotunda na Moravě ani v republice.
„Chceme historickým památkám vrátit život a tyto nálezy nás vybízí ke kreativitě a úctě,“ uvedl Pavel Vlk, manažer stavebních investic Biskupství brněnského, který objekt spravuje.
Více na facebookové stránce Události Brno a na stránkách Znojemského deníku.

Náhled

Kostel sv. Jakuba v Brně získá novou střechu i vyhlídku

Publikováno: 2.3.2022

V kostele sv. Jakuba v Brně začala rozsáhlá rekonstrukce. „Zásadní opravou projdou kamenné prvky na fasádě, a to konkrétně jejich zakončení opěrných pilířů,“ přiblížil manažer projektu z Biskupství brněnského Aleš Taufar.

Celou reportáž z kostela najdete na stránkách ČT24Na rekonstrukci kostela můžete přispět prostřednictvím webu.

Uživatelský účet

Zapomněl jsem heslo