Aktuality

Náhled

Kostel sv. Jakuba v Brně se po opravě opět otevře veřejnosti

Publikováno: 21.6.2024

Kostel sv. Jakuba v Brně se po dvou a půl letech opět otevírá veřejnosti. Při včerejší tiskové konferenci v kostele P. Jan Pancer, manažer stavby Aleš Taufar a člen ekonomické rady farnosti Jan Lerche seznámili příchozí nejen s průběhem stavby, ale i harmonogramem otevření a aktivitami, které se připravují. Při velké rekonstrukci kostela byla provedena výměna střešní krytiny, nosných trámů v krovech, oprava kamenných ozdob na fasádě nebo nejvyšší kostelní věže v Brně.

Více na Sv. Jakub Brno - Otevřeno, Brněnský deník.cz a v reportáži v Události v regionech (od 16:20).

Náhled

V Jihlavě budou pokračovat opravy kostela sv. Ignáce, obnovená bude i výmalba

Publikováno: 30.4.2024

V Jihlavě bude letos pokračovat obnova barokního kostela svatého Ignáce, na jaře se začne opravovat boční fasáda. V projektu za víc než 45 milionů korun nechá farnost také restaurovat vnitřní uměleckou výmalbu, včetně mohutné nástropní fresky. Vyplývá to z tiskové zprávy. Kostel už má opravenou střechu a průčelí, tyto dvouleté opravy skončily loni v prosinci.

"Věříme, že zejména restaurátorská obnova nástropní výmalby a iluzivního oltáře se stane atraktivní pro pravidelné, ale i nové návštěvníky kostela," uvedla Jitka Klementová, manažerka projektu.

Náhled

Hledáme kolegu/kolegyni na pozici Technik stavebních investic

Publikováno: 2.4.2024

Rozvíjíme se a rozšiřujeme tým, a proto hledáme kolegu/kolegyni na pozici: TECHNIK STAVEBNÍCH INVESTIC PRO BRNO A TIŠNOVSKO

Patříte k nám do týmu?

Pošlete nám na e-mail stavebni@biskupstvi.cz životopis a motivační dopis, kde napíšete, proč je pro vás tato pozice zajímavá.

Náhled

Hlasování v soutěži Zlatá Jeřabina 2023 pro kostel sv. Ignáce v Jihlavě

Publikováno: 8.3.2024

Až do konce března můžete i vy podpořit svým hlasem  opravu kostela sv. Ignáce v Jihlavě v soutěži Zlatá jeřabina 2023.
Hlasovací formulář je jednoduchý a zvládnete ho vyplnit během malé chvilky.
V sekci "Péče o kulturní dědictví" je to projekt Jihlava - Obnova kostela sv. Ignáce a jeho zpřístupnění veřejnosti.

Náhled

Den otevřených dveří v revitalizované Knihovně Biskupství brněnského

Publikováno: 21.2.2024

Kdy: Ve čtvrtek 7. března 2024 od 10:00 do 17:00.
V 15:30 požehná prostory knihovny biskup Pavel Konzbul.
Díky finanční dotaci se podařilo proměnit jeden sklad na místnost s volným výběrem knih. Přijďte se podívat.
Více v reportáži v Křesťanském magazínu (od 18:40) a na plakátu.

Náhled

Titul Památka roku 2023 v krajském kole soutěže pro kostel sv. Ignáce

Publikováno: 8.2.2024

Projekt na památková obnova kostela sv. Ignáce v Jihlavě zvítězil v krajském kole Památka roku 2023. Držte nám palce do celostáního kola.
Krajští vítězové Památky roku 2023 - Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezka
Foto: Jakub Koumar, město Jihlava

Náhled

Jihlavský kostel sv. Ignáce je po rekonstrukci

Publikováno: 11.12.2023

Kostel sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě přivítal 7. 12. 2023 věřící i další návštěvníky po rok a půl dlouhých opravách střechy a průčelí v novém. “Věřím, že si teď lidé najdou k Ignácovi snáze vztah a kostel je sám přiláká dovnitř. Chceme, aby šlo opravdu o místo setkávání, o živý kulturní prostor, do kterého budou moct přicházet bez ostychu všichni, kdo o to budou stát,” zve farář římskokatolické farnosti u kostela sv. Jakuba v Jihlavě a manažer projektu Marian Jiří Husek. Pozvání přijal i islandský biskup slovenského původu Dávid Tencer a generální vikář brněnské diecéze P. Pavel Kafka. Více v zajímavé reportáži v Křesťanském magazínu.
Tisková zpráva ke stažení zde. Foto: Jakub Koumar, město Jihlava

Náhled

Titul Stavba roku 2023 pro kostel sv. Markéty v Jaroměřicích

Publikováno: 27.11.2023

Titul Stavba roku 2023 získal projekt Záchrana a obnova kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou, barokní perly Vysočiny. Chrám se zámkem tvoří jeden z našich nejhodnotnějších barokních areálů. Byla zachráněna krovová kopule chrámu a prestižní ocenění získala díky unikátnímu technickému řešení. Také je možné se podívat na zpřístupněnou věž, která skýtá nádhernou vyhlídku do zámecké zahrady. Návštěva určitě stojí za to. Předávání cen Stavba roku 2023 v Rudolfinu a CNN Prima NEWS.

Náhled

Fiála na kostele sv. Jakuba v Brně je zpět na svém místě

Publikováno: 8.11.2023

Ve středu 8. 11. 2023 se podařilo dopravit 6,5 tuny těžkou fiálu jeřáb v pravé poledne na její místo na jižní straně kostela sv. Jakuba. „Tato událost trochu symbolizuje celou opravu: jak dobré zprávy o tom, že rekonstrukce zdárně postupuje, tak i různá nepříjemná překvapení, na která jsme museli reagovat,“ říká farář Jan Pacner. V průběhu oprav se totiž zjistilo mírné vychýlení fiály ze svislé pozice. Sledujte třeba v Události Brno, TV NOE, Radio Proglas, Brněnská drbna, Člověk a víra a dalších mediích.

Náhled

Biskupství brněnské investuje do vzdělávání v Jihomoravském kraji a Vysočině

Publikováno: 15.9.2023

Na jihu Moravy pomůže přístavba výuce odborných přírodovědných předmětů na Biskupském gymnáziu Brno, stavební práce pak zdvojnásobí kapacitu mateřské školy, která působí ve stejné budově. Na Vysočině pomůže investice Katolickému gymnáziu v Třebíči, kde zkvalitnění cílí mj. na práci s digitálními technologiemi. Podle biskupa Pavla Konzbula jsou investice do vzdělání zásadní. Více na stránkách Biskupství brněnského.
 

Náhled

Nominace na titul stavba roku 2023 pro kostel sv. Markéty

Publikováno: 5.9.2023

Projekt Záchrany kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou byl odbornou porotou nominován do užšího výběru o titul Stavba roku 2023. Děkujeme!
Boj o cenu veřejnosti běží dál na odkazu: Stavba roku.
Podpořte stavební projekty, které mají smysl. H
lasovat můžete každý den!

Náhled

Dva roky po tornádu v Moravské Nové Vsi

Publikováno: 26.6.2023

V neděli 25. 6. 2023 proběhlo žehání zrekonstruovaného kostela sv. Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi.

„Byla to obrovská dřina,“ přiznal na konci slavnostní mše svaté stavbyvedoucí oprav kostela Aleš Taufar. Poté jmenovitě poděkoval zaměstnancům stavebního oddělení, ale také arcibiskupským lesům za dřevo na opravu kostela a firmám i jednotlivcům, kteří pomáhali. Vyzdvihl též spolupráci s památkáři. Více na stránkách farnosti.

Náhled

Zlatá jeřabina pro kostel sv. Markéty již po druhé

Publikováno: 6.6.2023

1. místo v anketě Zlatá jeřabina v kategorii Péče o kulturní dědictví získala Římskokatolická farnost Jaroměřice nad Rokytnou za dokončení obnovy kostela sv. Markéty vč. instalace nového liturgického vybavení. 

Více o tomto projektu na stránkách farnosti.

Náhled

Střecha a průčelí kostela sv. Ignáce v Jihlavě jdou do hlavní fáze oprav

Publikováno: 24.4.2023

Kostel sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě prochází od června 2022 rozsáhlou renovací. Předmětem stavebních úprav jsou krov, nevyhovující část střešní krytiny a restaurování průčelní fasády se všemi plastickými prvky. A právě opravy střechy a průčelí jihlavské dominanty se dostává do hlavní fáze. Raně barokní kostel svatého Ignáce z Loyoly na Masarykově náměstí má dostat původní podobu. Oříškem pro restaurátory ale byl výběr barvy fasády.

Více v reportáži na ČT v pořadu Události v regionech od času 19:50 a v Jihlavském deníku.

Náhled

Jeřáb vrací na kostel sv. Jakuba kamenné prvky

Publikováno: 17.4.2023

Jeřáb dnes pomáhal zvedat kamenné prvky fasády kostela sv. Jakuba v centru Brna. Práce je víc, než se původně čekalo.

S výměnou kamenných prvků původně farnost nepočítala. Plány však musela změnit. "Při demontáži kamenných kytek a následných pevnostních zkouškách vimperků, na kterých kytky sedí, se totiž ukázalo, že pouhé zpevnění nestačí a je třeba provést výměnu," uvedl Aleš Taufar, manažer projektu. Více v reportáži na ČT24 a na iDNES.

 

Uživatelský účet

Zapomněl jsem heslo