Památková obnova kostela sv. Ignáce v Jihlavě a jeho zpřístupnění veřejnosti

Jihlavský kostel sv. Ignáce z Loyoly po rok a půl dlouhých opravách střechy a průčelí přivítá věřící i další návštěvníky v novém. Dokončení prací na chrámovém exteriéru dovrší slavnostní otevření kostela 7. prosince 2023. Projekt za 33 milionů Kč umožnila podpora Fondů EHP a Norska.

Dominanta hlavního jihlavského náměstí, chrám sv. Ignáce z Loyoly, dostala po letech znovu důstojnou tvář. Díky rozsáhlým opravám střechy a uliční fasády se štukovou a sochařskou výzdobou proměnil projekt obnovy kostela i podobu historického centra města. “Věřím, že si teď lidé najdou k Ignácovi snáze vztah a kostel je sám přiláká dovnitř. Chceme, aby šlo opravdu o místo setkávání, o živý kulturní prostor, do kterého budou moct přicházet bez ostychu všichni, kdo o to budou stát,” zve farář římskokatolické farnosti u kostela sv. Jakuba v Jihlavě a manažer projektu Marian Jiří Husek.

Hned první příležitost prozkoumat cennou kulturní památku po rekonstrukci dostanou lidé 7. prosince. Slavnostní program, který kostel v novém představí, začne v 16 hodin a zúčastního se ho zástupci farnosti, města, kraje Vysočina, památkového ústavu a dalších partnerů projektu. Pozvání přijal i islandský biskup slovenského původu Dávid Tencer, který v rámci odpoledne odslouží krátkou bohoslužbu. Té se zúčastní i generální vikář brněnské diecéze P. Pavel Kafka. V 17:00 zahájí zástupci Muzea Vysočina Jihlava vernisáž výstavy Jihlava zmizelá na empoře kostela.

Další výstavy a akce budou následovat. Ještě v prosinci nabídne prohlídku rekonstruovaného sakrálního prostoru Brána Jihlavy, na konci března ho rozezní koncert pěveckého sboru Campanula Jihlava, který zahájí návštěvnickou sezónu. Od dubna příštího roku bude mít chrám stabilní návštěvní dobu. “Kostel bude mít svého kustoda a nově jím bude provádět taky aplikace s audio stopou, která umožní individuální prohlídky. Nepochybuji o tom, že chrám s tak bohatou historií a uhrančivou architekturou v novém kabátě, získá stálé místo v plejádě turistických cílů v regionu, rozšíří kulturní scénu našeho města a nabídne i nové akce,” dodává náměstek primátora města Jihlava Martin Laštovička.

Přestože se díky podpoře lokálních i zahraničních partnerů podařilo kostel výrazně proměnit, práce zcela nekončí. “V uplynulých měsících dostala stavba měděnou střechu, ve spolupráci s městskou památkovou péčí a Národním památkovým ústavem došlo k citlivé obnově fasády, restaurování kamenných a štukových prvků, záchraně dekorativních detailů, oken a vstupních dveří. Velmi žádoucí jsou ale i opravy v interiéru a pozornost by si zasloužila taky fresková nástěnná a stropní výmalba,” doplňuje Karel Voldán, technický dozor stavby a generální projektant.

Celkové náklady projektu šplhají k 33 milionům Kč, 25 896 000 Kč se podařilo získat z fondů EHP a Norska. Na obnovu vstupních dveří přispělo Ministerstvo kultury ČR 235 tisíc Kč se spoluúčastí města Jihlava, které na pokrytí prací vyčlenilo celkem přes 300 tisíc Kč. Pomoc s financováním navrhla zastupitelstvu i Rada Kraje Vysočina - projekt tak získá dalších 500 tisíc Kč. Na potřeby oprav vybírají pravidelně také sami farníci.

V rámci projektu Památková obnova kostela sv. Ignáce v Jihlavě a jeho zpřístupnění veřejnosti, který byl podpořen fondy EHP a Norska, vznikla aplikace průvodce jihlavského kostela sv. Ignáce z Loyoly v češtině.

Aplikace je ke stažení zdarma pod těmito odkazy:

iOS - https://apps.apple.com/us/app/kostel-sv-ign%C3%A1ce-v-jihlav%C4%9B/id6469834942

Android - https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mixedapps.churchIgnatius

Kostel sv. Ignáce z Loyoly získal znovu důstojnou tvář

Biskupství opravilo na Vysočině velké kostely, Ignác se více otevře turistům

Reportáž ze slavnostní bohoslužby

Kostel svatého Ignáce v Jihlavě má novou střechu. Konec oprav oslaví i biskup z Islandu

Kostel sv. Ignáce z Loyoly se po opravách znovu otevírá

Po roce o půl opět přístupný veřejnosti. Opravený kostel sv. Ignáce se chlubí novou fasádou, nabídne bohatý kulturní program

Opravený kostel sv. Ignáce v Jihlavě zve na výstavu o předválečné podobě města

Jihlavský Sv. Ignác se otevře i kultuře

Kostel sv. Ignáce v reportáži v pořadu Události v regionech od času 19:50

Střecha a průčelí kostela sv. Ignáce v Jihlavě jdou do hlavní fáze oprav

Shodli se. Restaurátoři vybrali barvu fasády kostela svatého Ignáce v Jihlavě

Farnost u sv. Jakuba v Jihlavě

Jakou barvu bude mít kostel sv. Ignáce?

Facebookové stránky projektu

UKAŽ SE! – kostel sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě začal být probouzen k životu

Ukaž se! Opravovaný kostel se ukázal veřejnosti

Po rekonstrukci se jihlavský chrám svatého Ignáce více otevře veřejnosti