Několik hrobů, přezky z oděvu, křížek z růžence, mince, prsten, ale zejména doklady o stavebním vývoji našli archeologové v někdejším klášteře Rosa Coeli v Dolních Kounicích na Brněnsku. Zříceninu kláštera stavbaři nyní revitalizují za více než 30 milionů korun. "Zejména poznatky o vývoji podob stavby v různých obdobích jsou pro archeology velmi cenné," řekl dnes novinářům Pavel Staněk ze společnosti Archaia Brno, která záchranný výzkum provádí.
Dokončení rekonstrukce kostela svatého Jakuba v Brně, otevření kaple v Nesvačilce nebo modernizace Katolického gymnázia v Třebíči. To je výčet projektů, které se loni v brněnské diecézi podařilo dotáhnout do úspěšného konce. Stavební a investiční práce za desítky milionů korun nicméně pokračují i letos: peníze půjdou do oprav klášterního areálu Rosa Coeli, nové dálniční kaple nebo na přístavbu a rozšíření Biskupského gymnázia v Brně. Práce na revitalizaci zříceniny kláštera Rosa Coeli zahájilo biskupství loni v listopadu. "Vzhledem ke stáří památky je potřeba postupovat s patřičnou citlivostí a úctou. Snažíme se, aby otisk, který zanecháme, stál za to a měl skutečně přidanou hodnotu," řekl vedoucí stavebního oddělení Aleš Taufar.
(předpokládané ukončení 2027)
Na podzim byla zahájena realizace projektů na obnovu kláštera Rosa Coeli čítající zpřístupnění jižní části klášterní zahrady, vybudování nového informačního centra a revitalizaci památky kostela a klášterní kvadratury. Na trojici projektů, jejichž investorem je Biskupství brněnské, naváže také výstavba první etapy cyklostezky z Ivančic do Dolních Kounic. Tyto čtyři projekty se propojily do tzv. integrovaného řešení, to znamená, že jsou připravovány ve vzájemné koordinaci, a díky tomu dosáhnou na evropské prostředky. Popsaný projekt Evropská komise vytipovala jako příklad dobré praxe, jak nástroj integrovaných teritoriálních investic využívat.
Unikátní nález rozsáhlé umělecké malířské úpravy stěn a klenby kostela sv. Michaela Archanděla v Dolních Věstonicích zcela mění názor na podobu jeho interiéru. Svou hodnotou se malby jeví jako srovnatelné se sochami Ignáce Lengelachera, které byly doposud stěžejním výtvarným akcentem interiéru kostela.
Kostel Nalezení sv. Kříže je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek v městské památkové rezervaci Znojmo. Spolu s komplexem budov dominikánského kláštera byl při založení umístěn na významném východním okraji města u městských hradeb v těsném sousedství takzvané Brněnské brány. Komplex kostela s klášterem byl založen ve 13. století a dlouho si uchovával svoji původní dispozici a podobu. V období baroka došlo k přestavbě jeho exteriérů i interiérů, které získaly velkolepé vybavení a velmi kvalitní mobiliář.
Fara v Tasovicích se připomíná už roku 1234 a od této doby byla nepřetržitě obsazena. Středověké stáří celého areálu potvrdil i objev staršího předchůdce tasovického kostela, zejména jeho věže na severní straně presbytáře. Současný barokní kostel pochází z druhé poloviny 17. století. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je jednolodní stavba s převýšenou lodí a užším pravoúhle zakončeným presbytářem, ke kterému je na jižní straně přistavěna hranolová věž.
Barokní římskokatolický kostel sv. Jeronýma v obci Křetín v okrese Blansko byl postaven v letech 1708-1714 na žádost a na náklady tehdejšího majitele panství Jana Jiřího Walderode z Eckhausu. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky. Boční oltář sv. Anny se nachází na evangelijní straně lodi a tvoří nedílnou součást interiéru kostela z druhé poloviny 18. století.
Po zdařilé rekonstrukci střešní krytiny byla v roce 2023 započata obnova fasády kostela, při níž došlo k výrazným změnám na vnějším vzhledu. Analyticky přiznané kamenné prvky na fasádě pocházejí z památkové obnovy, která byla provedena roku 1933. Při ní byly sjednoceny s novou omítkou překrytím vrstvou vápenné líčky, která zároveň ochrání povrch kamene. V roce 2023 byla tímto způsobem obnovena fasáda lodi kostela a severní sakristie.
Z důvodu značné degradace omítkových vrstev a nátěrů věže kostela bylo přistoupeno k jejich památkové obnově. Pracím předcházel rozsáhlý stratigrafický průzkum omítkových souvrství. Přestože se starší omítky našly jen pod ciferníky hodin, byly v rámci stavebního zásahu nadále zachovány i vyhovující části mladších fází omítkového pláště věže. Dochované omítky byly doplněny novými a po sjednocení byla na základě vynesených vzorků vybrána nátěrová hmota vhodné barevnosti na vápenné bázi. Celková obnova byla provedena velmi kvalitně.
V roce 2023 byly po šesti letech dokončené stavební práce na konstrukcích a střechách severního a západního křídla a jihozápadního nároží zámku. Ty se týkaly především opravy havarijního stavu barokní krovové konstrukce, která byla hloubkově napadena dřevokaznými škůdci, hnilobou a dřevokaznou houbou, což vedlo jeho trvalému poškození s rizikem fatální destrukce.
Hlavním těžištěm prací realizovaných v roce 2023 byla celková restaurátorská obnova omítek uvnitř i vně ambitu. V interiéru byla doplněna rekonstruovaná štuková výzdoba stropu, rekonstruována byla malířská výzdoba tzv. bavorské kaple. Součástí obnovy bylo restaurování dochované sochařské výzdoby na vstupních branách do ambitu.
Jen několik týdnů po ukončení projektu s názvem Památková obnova kostela sv. Ignáce v Jihlavě a jeho zpřístupnění veřejnosti financovaného fondy EHP a Norska, který se soustředil na opravu průčelní fasády a střechy kostela, bude zahájena II. etapa oprav v hodnotě přes 45 milionů korun.
(předpokládané ukončení 2025)
Církevní školy v Jihomoravském kraji patří mezi oblíbené a mezi uchazeči o studium velmi vyhledávané. Brněnské biskupství řadí vzdělávání mezi své priority a letos proto do inovací ve školství investuje přes 40 milionů korun - nejvíc z vlastních zdrojů zaposledních 5 let. Rekordní částkou podpoří celkem tři projekty v Jihomoravském kraji a na Vysočině.
(předpokládané dokončení v roce 2024)
Římskokatolická farnost u kostela sv. Jakuba, Brno získala v roce 2019 dotaci na obnovu národní kulturní památky – farního kostela sv. Jakuba, jedné z nejvýznamnějších dominant centra Brna. Více než 111 mil. Kč bylo získáno z dotace IROP (Integrovaného regionálního operačního programu). Předmětem projektu je stavební a restaurátorská obnova kulturní památky, zejména jde o opravu krovu a střechy, opravu fasády a oken, restaurování kamenických prvků a dveří, elektroinstalace, svítidla v lodi kostela, rekonstrukci sociálního zázemí, úpravu a vybavení depozitáře, zpřístupnění věže.
(dokončeno v roce 2024)
Předmětem projektu je zejména stavební a restaurátorská obnova tohoto raně barokního kostela.