Rekonstrukce kostela sv. Jakuba v Brně

26 oken u Jakuba má vitráže

aneb aktuální dění z opravy Svatého Jakuba v Brně…

Ve středu 6. září bylo osazeno poslední okno vitrážemi a práce zasklení všech 26 oken jsou tak u konce. Je to další významný milník, který se podařil!

Již ze začátku jsme museli změnit metodu zasklívání. Nebylo možné vracet zpět provizorní zasklení. Kromě prodražení o cca 10 mil. Kč a velmi konstruktivnímu dialogu s památkáři jsme našli řešení v podobě přesklení oken vitrážemi. A to i s obrovským rizikem toho, zda se zasklení vitrážemi včetně předsazeného bezpečnostního skla stihne nejen vyrobit, dopravit a osadit, ale také zda se výtvarně trefíme začleněním tohoto počinu k velkoryse a jednoduše pojatému světlému prostoru lodi. Skla jsou vyrobena a dovezena z Ameriky. Následně nařezána a poskládána do tabulí v Zábřehu na Moravě vitrážistou Pavlem Bruštíkem. Měli jsme možnost na konci června jeho dílnu navštívit a zkusit si všechny postupy od měření, nařezání, osazování do olověných profilů, cínování a kytování

Zvenku ještě můžete vidět demontovanou část lešení na severní straně lodi. Takto do budoucna bude vypadat opravená celá loď. Spousta kamenných prvků je vyměněna nebo doplněna umělým kamenem z tzv. římského cementu. Některé nosné prvky – především vimperky, kytky a fiály jsou nově sekané z kamene z lomu Božanov. Tyto jsme se rozhodli neretušovat – tedy barevně nepřizpůsobit starším materiálům. Chceme, aby bylo zřejmé, které z těchto hlavních kamenných ozdob byly provedeny. A stejně jako například na katedrále v Kolíně nad Rýnem (kde je používán tentýž pískovec), necháme kámen přirozeně zestárnout a zpatinovat.

Začátkem září se rozjely práce na soklu kolem věže. A to proto, že tato část je vždy nejvíce namáhaná vlhkostí. Z důvodu vysokých nákladů na kamenné prvky však budou práce provedeny jen na průčelí kostela a do budoucna na zhruba polovině kostela.

Nově je i postaveno lešení nad Pilgramovou kaplí. Je sundaná střecha a budeme muset vyměnit některé trámy. Měděná krytina bude nová.

To na hlavní lodi již směřujeme k dokončení klempířských prací. Zbývá jen polygonální zakončení střechy za sanktusníkem. Klempíři v nejteplejších letních vedrech nepracovali a střechu dodělají v září.

Místo toho jsme dodělali tesařské práce v krovu kostela – konkrétně lávky se zábradlím pro budoucí návštěvnické okruhy. Celý krov jsme ošetřili biocidním postřikem a sanovali jsme klenby. Dalším krokem bude osazení téměř jednoho kilometru lineárního teplotního kabelu, který je součástí protipožárních opatření. Do budoucna tak i krov bude chráněn před šířením požáru.

Nepříjemností je fakt, že fiála na jihozápadě musela být snesena. Díky průzkumu a statickému posudku existovalo vysoké riziko kolapsu při opravách dvou kamenných bloků, které nejsou z pískovce, ale z opuky. Navíc je fiála vykloněna směrem k náměstí Svobody asi o 7 cm od své svislé osy. Tyto práce si vyžádají náklady navíc za téměř milion korun. Konkrétně se vytvořilo několik svařovaných klecí pro jednotlivé části fiály. Pomocí autojeřábu se tyto prvky snesly. Pískovcové bloky jsou již v kamenolomu natěženy a budou následně osekány dle snesených poškozených opukových bloků. Snažíme se být důslední i při takto náročných rozhodnutích.

Práce budu pokračovat i v příštím roce. Jedná se hlavně o práce na a ve věži. Tyto jsme pozastavili z důvodu, že nebyla možná certifikace hasicích zařízení dodávaných technologií z Ruska. Ano, válka na Ukrajině se rovněž zcela přímo dotkla oprav Sv. Jakuba. Tato skutečnost determinovala a v podstatě zastavila práce na věži v minulém roce. Dobrou zprávou je, že se po dvou letech podařilo najít řešení a práce v říjnu začínají.

Projekt je financován EU.

Opravy kostela sv. Jakuba v Brně (od času 11:46)

Kostel sv. Jakuba Staršího prochází kompletní obnovou

Fiála je zpět na svém místě. Rekonstrukce kostela svatého Jakuba v Brně pokročila

Opravy kostela sv. Jakuba v Brně (od času 8:04)