Restaurování schodiště, kříže a soch u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Rancířově

Obnova proběhla ve třech etapách restaurování. I. etapa – restaurování schodiště, kříže a kamenných podstavců soch. II. etapa – restaurování soch sv. Martina a sv. Jiří a III. etapa – restaurování soch sv. Anny a sv. Jáchyma.

I. etapa – restaurování schodiště, kříže a kamenných podstavců: Jednotlivé díly schodiště byly popsány, zajištěny a transferovány. Byl zhotoven stabilní základ v požadované výšce, na který byly schody jednotlivě opět usazovány. Poškozená místa byla předzpevněna konsolidantem vybraném na základě restaurátorského průzkumu. Pomocí regulovatelné tlakové vody byly po aplikaci biocidního přípravku snímány řasy a lišejníky, dočištění proběhlo pomocí tlakové páry a silonových kartáčů. Povrch žulových prvků byl zpevněn organokřemičitým konsolidantem. Železné korodující trny a kramle byly vyjmuty a nahrazeny nerezovými. Po plastickém doplnění poškozených částí byla provedena lokální barevná retuš anorganickými pigmenty. Postup byl zopakován při restaurování kříže a podstavců soch. Litinové prvky kříže byly sejmuty a byl proveden průzkum dochovaných barevných vrstev. Následně byly litinové prvky odrezeny a antikorozně ošetřeny žárovým zinkováním a následně pozlaceny plátkovým zlatem.

II. – III. etapa – restaurování soch schodiště: Sochařská výzdoba schodiště byla značně degradovaná, mnohá poškození byla způsobena již v minulosti a to i nekompatibilním restaurátorským zásahem. U soch došlo k demontáži a následnému očištění biocidním přípravkem. Čištění bylo provedeno v několika krocích, přes mechanické odstraňování nečistot skalpely, až po dočišťování horkou párou. Zpevnění narušeného povrchu kamene bylo provedeno ethylisikáty v kombinaci s vápennou nanosuspenzí. Praskliny a dutiny byly vyplněny injektážní minerální směsí Ledan. Z nekorodujících materiálů byly zhotoveny chybějící atributy (kopí sv. Jiří, svatozáře světců). Atributy byly následně upraveny zlacením a sochy byly osazeny zpět na původní místa.

Na restaurování se podíleli v letech 2020-2022 Jihočeský kraj, obec Dešná a ŘKF Rancířov.

Římskokatolická farnost Rancířov