Oprava fasády kostela Nanebevzetí Panny Marie v Tasovicích

Zpět

Fara v Tasovicích se připomíná už roku 1234 a od této doby byla nepřetržitě obsazena. Středověké stáří celého areálu potvrdil i objev staršího předchůdce tasovického kostela, zejména jeho věže na severní straně presbytáře. Současný barokní kostel pochází z druhé poloviny 17. století. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je jednolodní stavba s převýšenou lodí a užším pravoúhle zakončeným presbytářem, ke kterému je na jižní straně přistavěna hranolová věž. Stavba je završena sedlovými střechami; nad věží je cibulová střecha přecházející v lucernu zakončená makovicí a křížem. Fasády kostela člení lezénové rámy korespondující s klenebními poli uvnitř; v podstřeší obíhá profilovaná korunní římsa. Uprostřed každého pole je prolomeno lunetové okno, nad nímž je ve vrcholu fasády umístěno vždy jedno čtyřlaločné okno. Nejvýraznějším architektonickým prvkem západní fasády je dvoupatrový volutově ukončený štít s čučky a otáčivou plechovou sochou ve vrcholu.

Práce na opravě fasád západního průčelí a severní strany lodi kostela navázaly bezprostředně na předchozí stavební etapu, která zabezpečila efektivní odvlhčení zdiva. V rámci stavební etapy prováděné během roku 2023 byly kromě obnovy fasád realizovány práce na rehabilitaci dekorativních prvků, opravě štítu lodi s náhradou novodobé plechové korouhve za jednoduchý zlacený kříž a obnově historických oken či klempířských prvků. Významnou část prací představovalo určení barevnosti fasády kostela, které bylo stanoveno na základě provedeného stratigrafického průzkumu.

Obnova fasád západní a severní strany lodě kostela byla realizovaná díky mimořádnému úsilí farnosti s velmi výraznou podporou obce a dotačních titulů. Po rehabilitaci krovu věže a odvlhčení zdiva se podařilo zahájit obnovu vnějšího pláště této významné sakrální stavby, která je dominantou obce. Výsledkem obnovy je mimo výše uvedené záchranné práce i zvýšení prezentační hodnoty s možností představení jak samotné památky, tak i jejího využití pro církevní a kulturní účely.

Uživatelský účet

Zapomněl jsem heslo