Obnova střechy kostela sv. Vojtěcha v Telči

V roce 2021 se po dlouhé přípravě začal s opravou střechy kostela sv. Vojtěcha u Telče na Vysočině. Navzdory všem obtížím spojeným s přípravou projektu v roce 2022 úspěšně proběhla oprava severní části střechy. Šindelová střecha na severní straně byla v nejhorším stavu, jelikož velká část již chyběla. Krov v dané oblasti byl napaden dřevomorkou a dřevokazným hmyzem. V rámci renovace jsme museli odstranit veškerou krytinu zhruba na 1/3 celkového rozsahu střechy. Prováděly se také výměny trámů a poškozených prvků krovu. Novou krytinou se již nestal šindel smrkový, ale šindel modřínový, pro což jsme se rozhodli po konzultaci se zástupci NPÚ. V lesnatém prostředí, kde kostel sv. Vojtěcha stojí, je modřínový šindel mnohem vhodnější volbou.

Celou realizaci jsme pečlivě sledovali a průběžně kontrolovali, zejména kvůli potřebě konzultovat nutnost protézování a výměny prvků krovu se zástupci NPÚ. Krov na kostele sv. Vojtěcha je totiž v oblasti Telče stavebním unikátem, a proto jsme museli být velmi opatrní. Bohužel jsme během prací zjistili, že nebyly poškozené pouze krov a krytina střechy, ale i trámový krov kostela.

V roce 2023 úspěšně proběhla obnova jižní části střechy a krovu kostela. V dalších letech budou probíhat další navazující etapy oprav střechy a krovu kostela.

Velkou část oprav pokryla dotace hrazená z Ministerstva kultury ČR v rámci Havarijního programu, přispěl i Kraj Vysočina, město Telč a samotná Římskokatolická farnost Telč.

Římskokatolická farnost Telč