Římskokatolická farnost ve Žďáru nad Sázavou 2 vstupuje do nové sezóny obnovy poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Předmětem projektu je pokračující obnova areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zařazeného na seznam UNESCO. Projekt je zaměřen na obnovu obvodového ambitu kostela včetně rekonstrukce sochařské výzdoby a obnovu historických varhan. Projekt navazuje na již zrealizovaný projektový záměr Obnova poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Kostel se pyšní opravenou fasádou i okny, restaurovaná byla plastická výzdoba interiéru a všech pět oltářů. Místo bývalého hřbitova mezi kostelem a ambitem dostalo podobu poutní louky. Nejsložitějším úkolem bylo podle farnosti obnovení původní podlahy v kostele. Dlaždice několika tvarů v barevných odstínech cihlové, okrové a černé byly vyráběné ručně.

Součástí pokračující obnovy ambitu je vedle obnovy exteriérových a interiérových omítek a podlahy v interiéru ambitu i rekonstrukce štukové výzdoby a sochařského souboru alegorií Janových Ctností na vrcholcích bran ambitu, projektem bude doplněna sochařská výzdoba západní brány do plného celku. Současně budou v rámci projektu restaurovány historické varhany na kůru kostela, a to jak varhanní skříň, tak samotný nástroj. Projektem bude vytvořena nová expozice v prostoru obnovených ambitů v podobě uměleckého ztvárnění křížové cesty. Stávající prohlídková trasa bude rozšířena o novou expozici křížové cesty a o prohlídku vybrané části obnoveného ambitu s rekonstruovanou štukovou výzdobou. Rozšíří se časové zpřístupnění památky.

Součástí projektu je také digitalizace památky (digitální model památky), který bude zveřejněn na webových stránkách.Realizací projektu se zvýší ochrana zabezpečení celého poutního areálu díky instalaci kamerového systému, který bude v rámci projektu pořízen.

Poutní areál je dílem architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Kostel byl vysvěcený v roce 1722. Po požáru poutního areálu v roce 1784 tehdejší správa povolila opravy pod podmínkou, že kostel bude sloužit jako pohřební. Hřbitov tam byl zrušen v 90. letech minulého století v důsledku zapsání Zelené hory do seznamu UNESCO.

Zdroj: https://www.zelena-hora.cz/

Projekt je financován EU.

Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou - II

Dokument ČT - Kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Facebook farnosti  Aplikace Facebook dostává redesign, mění ikonu i Messenger | Appliště

Zlatá jeřabina 2015: Obnova mobiliáře v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře