Obnova poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou

Ve Žďáru nad Sázavou farnost připravila znovuotevření poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který v posledních letech podstoupil rozsáhlé opravy. Slavnosti se uskutečnily o víkendu 23. a 24. října 2021. Program byl rozdělený do několika kulturních a duchovních akcí a návštěvníci se tak mohli prostřídat a v klidu se seznámit s průběhem a výsledkem prací, uvedl farář Vladimír Záleský na webu farnosti.

Poutní areál, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla, je památkou UNESCO. Římskokatolická farnost areál postupně opravuje od roku 2015. Nyní odborníci dokončují práce z projektu dotovaného evropskými fondy, který trvá od jara 2018. Následovat budou opravy ambitu.

Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou II. spravuje Zelenou horu od roku 2014 a začala s opravami památky. Díky dotovanému projektu za víc než 40 milionů korun má kostel opravenou fasádu i okna, restaurovaná byla plastická výzdoba interiéru a všech pět oltářů. Místo bývalého hřbitova mezi kostelem a ambitem dostalo podobu poutní louky. Nejsložitějším úkolem bylo podle farnosti obnovení původní podlahy v kostele. Dlaždice několika tvarů v barevných odstínech cihlové, okrové a černé byly vyráběné ručně.

Kostel byl vysvěcený v roce 1722. Po požáru poutního areálu v roce 1784 tehdejší správa povolila opravy pod podmínkou, že kostel bude sloužit jako pohřební. Hřbitov tam byl zrušen v 90. letech minulého století v důsledku zapsání Zelené hory do seznamu UNESCO.

Zdroj: www.archiweb.cz

Projekt je financován EU.

Zajímavé odkazy:

Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou - II

Dokument ČT - Kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Facebook farnosti  Aplikace Facebook dostává redesign, mění ikonu i Messenger | Appliště

Zlatá jeřabina 2015: Obnova mobiliáře v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Zlatá jeřabina 2019: Rekonstrukce původních oken v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Reportáž z oprav kostela (2020)

Jan Blažej Santini-Aichel - reportáž