Obnova a restaurování venkovních omítek kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v Brně-Husovicích

Kostel byl postaven v letech 1907-1910 podle návrhu architekta Karla Huga Kepky ve stylu historismu a secese. Postupná oprava probíhá od roku 2002, kdy byla provedena kompletní rekonstrukce krovu a střechy, statické zajištění, sanace trhlin, ovlhčení, obnova vnitřních omítek, výmalba presbytáře a restaurátorské práce na vnějších i vnitřních dveřích.
V roce 2022 byla zrealizována na konstele na jižní fasádě I. etapa obnovy a restaurování venkovních omítek, včetně kamenných prvků a vnějších oken. Práce byly z velké části prováděny restaurátorsky. Nesoudržné omítkové vrstvy se ztrátou adheze k podkladu byly otlučeny a nahrazeny vápennou maltou, poškozené profily byly doplněny jádrovou maltou a vápenným štukem. Dekorační odlitky na bázi románského cementu byly v místech chybějícího tvarosloví domodelovány jemnou maltovinou na bázi románského cementu. Kamenné zdivo z arkózového slepence z Červeného kopce v Brně mělo na mnoha místech odtrženou povrchovou vrstvu narušující jeho celistvost. Poškozená místa s úbytkem originálního materiálu byla doplněna tmelem na bázi písku, hydraulického pojiva a pigmentů. Povrch tmelů byl opracován do struktury povrchu kamene a sjednocen lokální barevnou retuší.
V roce 2023 se pokračovalo ve II. etapě obnovy a restaurování venkovních omítek na severní části kostela Nejsvětějšího Srdce Páně. Práce byly úspěšně dokončeny za spoluúčasti Magistrátu města Brna, Jihomoravského kraje a velká část byla dofinancována vlastními prostředky farnosti posílenými peněžními dary farníků.

Římskokatolická farnost u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, Brno-Husovice

Facebook farnosti