Sanace hrobky v kapli sv. Jana Křtitele ve Slavkově u Brna

Původní gotická kaple se špitálem byla po devastaci za 30 leté války obnovena a současné podoby byl kostel upraven v roce 1747. Pod jižní boční kaplí byla v roce 1795 zřízena rodová hrobka Kouniců. V hrobce jsou mimo jiné umístěny mumifikované ostatky knížete Václava Antonína z Kounic-Rietbergu, dlouholetého rakouského státního kancléře v éře Marie Terezie. Jednoho z nejvýznamnějších diplomatů své doby.

V hrobce byly vlivem vlhkosti výrazně destruovány omítky a díky nefunkční ventilaci bylo vnitřní mikroklima výrazně nevyhovující. V rámci etapy prací roku 2022 bylo cílem obnovit omítky a zajistit obnovu větrání v hrobce.

Průzkumem se zjistilo, že zdánlivě suché omítky stěn jsou provedeny na rabicovo pletivo a pod ním je izolace z asfaltových pásů. Omítka tedy působila dojmem „suché stěny“, ale zdivo pod ní bylo silně zavlhlé. Stěny byly zbaveny této neprodyšné povrchové úpravy, zdivo bylo očištěno a ponecháno v podobě režného zdiva. I s důvodem zajištění pozvolného „vydechnutí“ a stabilizace vlhkostních poměrů v hmotě zdiva a v hrobce.

Stropy klenem byly vyspraveny a opatřeny vápenným prodyšným nátěrem. V hrobce byly osazeny nové ventilátory.

Práce byly prováděny za finanční spoluúčasti ministerstva kultury a města Slavkova u Brna. Kostel je umístění v Městské památkové zóně, pro účel opravy byly čerpány prostředky z programu Regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Římskokatolická farnost Slavkov u Brna

Kounicové odpočívají opět v důstojné hrobce

Město Slavkov opravilo hrobku rodu Kouniců

Do opravené hrobky Kouniců ve Slavkově vrátili ostatky. Podívejte se dovnitř