Revitalizace kostela Povýšení svatého Kříže v Doubravníku

Po více jak dvou a půl letech je hotová kompletní oprava kostela Povýšení sv. Kříže v Doubravníku na Brněnsku. Má novou věž, zrestaurované vitráže, nebo třeba nové omítky. Poslední velká úprava kostela se uskutečnila v 19. století, kdy nechal hrabě Vladimír Mitrovský přistavět ke kostelu novogotickou hrobku. Na začátku rekonstrukce v roce 2021 byl kostel zahalen do lešení. Dnes už se plně pyšní svou krásou. A kromě farníků láká i turisty. Je jediným chrámem v zemi postaveným z bílého mramoru.

„Hlavním tématem těchto oprav byla statika objektu kostela, a to zejména krovy. Potom zajištění pilířů, které jsou z mramoru a byly degradované na tolik, že hrozil jejich pád.“ uvedla Barbora Šenkyříková.

Kostel prošel kompletní obnovou střechy věže. Opravy se dočkalo taky schodiště. Kostel získal i novou elektroinstalaci, nebo kvalitnější ozvučení.

„I když tady bylo tedy všechno zastavěno lešením a různými přístroji, nástroji, přesto se tu ty bohoslužby v neděli a o těch pohřbech zvláště mohly konat.“ řekl farář Zdeněk Chylík.

Opravy kostela vyšly na 60 miliónů korun. Velkou část pokryla dotace. Přispěl i Jihomoravský kraj a milión korun dali sami farníci.

Římskokatolická farnost Doubravník

Kostel Povýšení sv. Kříže v Toulavé kameře

Z věže kostela v Doubravníku sundali střechu

Oprava kostela v Doubravníku (od času 21:36)