Oprava věže kostela sv. Cecílie v Dobrém Poli

Oprava věže kostela sv. Cecílie byla vyvolána havarijním stavem krovové konstrukce z r. 1903 – dřevokaznými činiteli byly poškozeny zejména pozednice, nosný rošt a hrotnice v takové míře, že nebylo možno uvažovat o smysluplné opravě krovu a přistoupilo se k jeho náhradě kopií. Střecha věže má tvar osmibokého jehlanu o výšce 12 m, je kryta plechovou falcovanou krytinou a završena makovicí s křížem.

Oprava byla rozdělena do dvou etap:

Rok 2021: Byla snesena plechová krytina a demontovány rozvody hodin, jejichž mechanismus bránil rozebrání krovu. Byl snesen kříž s makovicí z vrcholu věže. Dále došlo k ubourání části zdiva bránícího demontáži krovu. Konstrukce krovu byla snesena jeřábem na prostranství u kostela a po zaměření rozebrána – zůstal ponechán jen nosný rošt, podle něhož bude zhotovena kopie pro nový krov. Z posledního patra věže byl demontován dřevěný kotevní rám. Věž byla opatřena provizorní stanovou střechou. V interiéru věže byly opraveny dřevěné podlahy a žebříková schodiště. Byla vyrobena kopie konstrukce kotevního rámu nesoucího krov věže, která byla vložena do věže. Byl repasován kříž z vrcholu věže a vyrobena nová měděná makovice. V dílně byly vyrobeny krokve a hrotnice pro nový krov.

Rok 2022: Na terénu proběhla výroba nového krovu z jehličnatého hoblovaného řeziva, který je tvarovou kopií původní konstrukce, a jeho částečné pobití bedněním. Krov byl pomocí jeřábu osazen na věž, kde proběhlo jeho dokončení. Byl zde také dokončen dřevěný záklop, instalována separační vrstva pod krytinu a položena střešní krytina z falcovaného plechu s červeným nátěrem. Na vrchol věže se osadila makovice, háky pro horolezecké práce a kříž. Byl opraven a revidován bleskosvod. Bylo provedeno vyspravení podstřešní římsy i oprava jejího nátěru. Byla provedena zpětná montáž hodinového stroje a rozvodů k ciferníkům v krovu věže.

Římskokatolická farnost Dobré Pole