Obnova střechy věže kostela sv. Petra a Pavla v Dalešicích

Původní románský tribunový kostel je doložen k roku 1321 v souvislosti s žádostí, kterou dalešický probošt Ondřej žádal papeže o potvrzení jeho zvolení za generálního představitele řádu Kajícnic sv. Máří Magdalény. Ovšem založení kostela zásluhou třebíčského kláštera benediktinů sahá ještě hlouběji do 12. století. V interiéru se dochoval cyklus středověkých nástěnných maleb. Pozdější barokní úpravy kostela proběhly podle plánů J. P. Cerroniho. Z regionálního pohledu lze označit památku za velmi významnou.

V rámci realizace byla demontována stará střešní krytina z Pz plechu a rovněž i dřevěné bednění z důvodu provedení nezbytných tesařských prací při výměně poškozených částí krovové konstrukce věže. Poté bylo bednění opět namontováno, konstrukce krovu očištěna a došlo k aplikaci chemické ochrany dřeva proti biotickým škůdcům. Vrcholový kříž s makovicí byl repasován a opatřen ochranným nátěrem.

Celkové náklady projektu, které přesáhly 2 miliony Kč, byly hrazeny z Ministerstva kultury ČR v rámci Havarijního programu, dále pak z Kraje Vysočina, městyse Dalešice a samotné Římskokatolické farnosti Dalešice.

Římskokatolická farnost Dalešice